برای خواندن مطلب درباره زاغمرز به ادامه صفحه برید ...

برای خواندن مطلب درباره زاغمرز به ادامه صفحه برید ...

زاغمرز نکا روستایی است از توابع منطقه مرکزی بهشهر در مازندران. این روستا مهم است . چرا؟ زیرا خلال طبیعت زیبایی که داراست و وجود پناهگاه حیات‌وحش میانکاله در آن، شرکت‌ صدرا، نیروگاه شهید سلیمی نکا، کمپانی ملی نفت ایران و بندر امیرآباد هم در آن قرار گرفته‌اند. پس زاغمرز نکا از حیث طبیعت و گردشگری اهمیت دارد وبه همین دلیل خرید و فروش ویلا در زاغمرز از نگاه اقتصاد و البته تجارت این روستای دوست‌داشتنی است. درنزدیکی مرز ورود به روسیه، شمال اروپا و کشورهایی است که در آسیای میانه قرار دارند. در صورتی بخواهیم دقیق‌تر درباره جای قرارگیری زاغمرز حرف بزنیم، بایستی بگوییم که در منتهی‌الیه شمال نکا واقع می باشد؛ یعنی در گوشه غربی خلیج گرگان و در ابتدای شبه جزیره میانکاله.

 زاغمرز 08746512621

آشنایی بیشتر با زاغمرز

زاغمرز نکا جزو روستاهای کشور ایران است که هوای خوشی دارد. شاید برایتان جذاب باشد که بخشی از مردمان این روستا در گذشته از سمت کردستان به این روستا کوچ کرده‌اند. به همین ‌دلیل هم هست که گویش رایج در‌این منطقه، کردی و مازندرانی می باشد. زاغمرزی‌ها بیشتر اهل کشاورزی و صیادی‌اند.و البته کسانی هم هستند که به خرید زمین درزاغمرز و فروش زمین فعالیت می کنند.

مناطق دیدنی این روستا

در شرایطی که بخواهیم از دیدنی‌های این روستا بیشتر بگوییم، بایستی به سراغ شبه جزیره میانکاله، تالاب لپو و خلیج گرگان و… برویم.

• شبه جزیره میانکاله

شبه جزیره میانکاله از مناطق حفاظت‌گردیده ایرانی است. ولی چرا؟ یک کدام از دلایل این می باشد که در آحاد قسمت‌های سواحل جنوبی دریای مدیترانه هیچ منطقه‌ای به دست‌نخوردگی این شبه‌جزیره نیست. برای همین هم هست که این شبه‌جزیره ناب اعتماد پرندگان مهاجر را به خود جلب می‌نماید و انواع موجودات آبزی و تالاب‌ها در بستر و مجاورتش نفس می کشند و زندگی می‌کنند. یادتان باشد که نیمی از یکی‌از مهم ترین محصولات ایران یعنی خاویار از آب‌های این شبه‌جزیره به دست می آیند. تالاب میانکاله نیز بخشی از این شبه‌جزیره می باشد که ۱۰۰هزار هکتار وسعت دارد و حدود ۴۰ گونه پرنده در آن زندگی می‌نمایند.

 زاغمرز 17946532120

بخش ها و جاذبه های جذاب روستای زاغمرز شهر بهشهر

روستای زاغمرز شهر بهشهر بی نهایت زیبا و دلنشین می باشد. دارنده آب و هوای خوب و معتدلی می باشد که به همین دلیل مورد توجه و استقبال زیادی در خرید ویلا در زاغمرز و فروش ویلا در زاغمرز والبته خرید آپارتمان در زاغمرز به تازگی  رواج پیدا کرده است. از هموطنان ما در تمام نقاط ایران قرار گرفته است. دارنده جنگل های بسیار زیبا و انبوه و فراوانی هست. زمانی که به این منطقه بی همتا در استان مازندران مهاجرت می‌کنید سفری بسیار لذت بخش و خاطره انگیز برایتان خواهد شد. پس پیشنهاد ما به شما سفر به منطقه ی زیبا و دلنشین در کنار عزیزانتان است.
شما عزیزان سالانه بخصوص در بهار و فصل‌تابستان می‌توانید به‌این منطقه زیبا مسافرت کنید و از هر نقطه این منطقه زیبا دیدن فرمائید و در انجا چند روزی یا حتی ماه ها سپری کینید و بی نهایت لذت ببرید. اکثر مناطق استان مازندران به جهت آب و هوای معتدل و مرطوبی که دارد هرساله قشر زیادی از ایرانیان وافراد گردشگر و خارجی هم به این مناطق زیبا می ایند و از زیبایی ها و پارک ها، دریاها و جنگل های این مناطق دیدن می نمایند و لذت می برند.

 زاغمرز 87432155210

مناطق و جاذبه های جذاب روستای زاغمرز 

این بخش از بخش ها بسیار زیبا و خوش آب و هوای بهشهر استان مازندران می باشد که به خاطر آب و هوای خوبی که دارد و همینطور بخش ها و روستاهای بسیار زیبایی که دارد گزینه توجه و استقبال بخش اعظمی از مسافران و گردشگران شده است و سالانه مسافران زیادی به این منطقه ی زیبا در مازندران سفر میکنند و نهایت لذت را از این منطقه می‌برند.
روستای امیرآباد در ۳۳ کیلومتری بهشهر می باشد. زاغمرز به دلیل نزدیکی با این روستا و بندر امیرآباد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این بندر با حداکثر استفاده از ظرفیت‌های ترانزیتی کشور، نقش جمهوری اسلامی ‌ایران را در دریای مدیترانه و کریدور شمال_جنوب پررنگ می‌نماید. در واقع بندر امیرآباد راه ارتباطی با آسیا و اروپا است و زاغمرز را دروازه این ارتباط می‌کند.
شرکت صنعتی دریایی ایران با فعالیت‌هایی چون کشتی‌سازی، بندرسازی و نیروگاه برق و سیکل ترکیبی شهید سلیمی‌نکا و شرکت ملی نفت ایران در حوالی زاغمرز اهمیت اقتصادی این منطقه را بیش از بیش می‌نماید. و به همین دلیل خرید آپارتمان در زاغمرز رواج بیشتری در بین  کارکنان این شرکت ها دارد.

مناطق و جاذبه های جذاب روستای زاغمرز شهر بهشهر

این روستا به علت نزدیکی با مجموعه مرداب‌های لپو و تالاب بین المللی و حیات وحش در بین‌کاله بسیار مهم شمرده می شود. «لپ (پهن) و او (آب) در زبان محلی اشاره به آرام و راکد بودن آب این تالاب‌ها دارد و به همین منظور به‌این تالاب‌ها مرداب نیز گفته می شود. در شمال منطقه زاغمرز، سه تالاب لپو، شيرخان لپو و پلنگان با وسعت بیشتراز ۶۰۰ هکتار، در یک کیلومتری دریای خزر آرام گرفته‌اند که به دسته این سه تالاب، تالاب لپو گفته می شود.

این مجموعه در گذشته جزئی از دریای خزر بوده است. با عقب نشینی دریا از آن جدا گردیده و با آب دریا و سیلاب پر گردیده است. به مرور زمان بنا بر نیاز روستاییان به دلیل تامین آب مصرفی و آب مورد نیاز کشاورزی برای برنج کاری، مرکبات و هندوانه و تولید ها دامپروری رشد کرده است. مردم روستا با به کارگیری از میوه‌هایی نظیر انار و گیاهان دارویی نظیر شنگ، گزنه و نعنا و پوشش گیاهی نی‌ که در نزدیکی این تالاب‌ها می روید، برای خود درآمدزایی می‌کنند.

زاغمرز، روستا یی از توابع بخش مرکزی شهرستان بهشهر در استان مازندران ایران است.  عموم جمعیت 10000 نفر ساكنان روستا ي زاغمرز بهشهر بخش مركزي دهستان ميانكاله حتي يک واژه مازندراني ندارند و همگي به لهجه زابلي و بلوچي سخن مي‌گويند. در زاغمرز تعدادی زبان رایج است . 1- زبان زابلی و بلوچی 2- مازندرانی 3- که ازهمه مهم تر است زبان کردی ( اورامی) می باشد.

 زاغمرز 08764512002

غالب ساكنان روستاهاي زاغمرز و حسين‌آباد، امیر آباد و زينوند واقع در بخش مركزي دهستان ميانكاله كردهاي ايل بزرگ عبدالملكي می باشند و اين چهار روستا در محل به چهار قلعه عبدالملكي معروف است. اين ايل داراي چهار طايفه به اسم‌هاي فهروند، زينوند، شيخ‌وند و كالوند است. پيشينه تاريخي اَوْملكي يا عبدالملكي‌ها به پیش از اسلام برمي‌گردد و زمان كوچ آنها به مازندران، پس از انقراض سلسله زنديه بوده است.

آقامحمدخان قاجار دوازده هزار خانوار عبدالملكي، كلهر، مافي و خواجه‌وند را به همراه خانواده لطفعلي‌خان زند به تهران تبعيد كرده ايل عبدالملكي نزديك به سه سال در شهريار به سر بردند و بعد از آن به منطقه نور و كجور در مازندران كوچانده شده و در نهايت در طی سلطنت ناصرالدين‌شاه به شبه جزيره ميانكاله كوچيدند و امروز ساكنان چهار قلعه عبدالملكي از طوايف و تيره‌هاي مختلف می باشند.

روستاي زاغمرز چهار طايفه فهروند به نام‌هاي پاشاكلاهي _ كُلَسَوَند (گل اسفند) شاه‌قلي و چهاربينچه دارد. روستاي «زينوند» شش تيره يا حوزه به نام‌هاي حوزه قره _ حوزه اشتمعي، حوزه مراويس، حوزه شيبه سري، حوزه دونه، حوزه رضا دارا است. در روستاي اميرآباد چهار طايفه شيخ‌وند، حَتَم _ مريدوند و ملك شعبان و دوازده تيره زندگي مي‌كنند. در روستاي حسين‌آباد نيز چهار طايفه كالوند، كمرشافي، جمالي‌وند و سل‌ياكوتي با دوازده تيره زندگي مي‌كنند. ساكنان چهار قلعه عبدالملكي هر چند كه به زبان مازندراني تسلط كافي دارند ولي گویش كردي را فراموش نكرده و در خانواده به طور رسمی با لهجه كردي صحبت مي‌ کنند.

مشاغل رایج اهالی زاغمرز عموما کشاورزی و باغداری است که در‌این میان عدّه ای نیز به عمل دامپروری مشغول می باشند. عده اندکی نیز در کارهای صنعتی مانندبسته بندی و باکس سازی و تراشکاری و بخش خدمات و… مشغولند. با آمدن بانک ها و تولید موسسه ها بزرگ دولتی مثل بندر امیر آباد و نیرو گاه برق و شرکت صدرا و…. عدّه ای نیز در این تاًسیسات شاغل گردیده اند امّا در مقابل خیل بیکاران منطقه تعداد نا چیزی می باشند.

این موسسه ها به مکان استفاده از نیرو های مستقر و جوانان تحصیل کرده و بیکار زاغمرز و ناحیه از نیرو های غیر بومی استفاده می کنند. شورای طایفه های زاغمرز همچون دیگر شورا های طایفه ای چهار قلعه سابقه ای طولانی و تاریخی در میان ایل عبدالملکی دارد که در طی تاریخ نقشی همانند یک مجلس مشورتی در کنار رییس ایل داشته است.

 زاغمرز 87451204

خرید ویلا و خرید آپارتمان در زاغمرز

از جمله سرمایه گذاری هایی که در این روستا انجام میگیرد خرید ویلا و آپارتمان می باشد، این روستا به دلیل دسترسی به دسترسی آسان به سواحل و دریا در زمره روستاهای خوش آب و هوا و زیبای شمالی واقع شده است. خرید ویلا و خرید آپارتمان در زاغمرز همواره از ارزش بالایی برخوردار است چرا که این روستا فاصله زیادی با دریا و سواحل نداشته و به دلیل جاذبه های تفریحی سواحل از مسافران و توریستان بسیاری استقبال می نماید. از همین رو ارزش املاک در زاغمرز ارزش بالایی را شامل می شوند .

 زاغمرز 874531201

خرید زمین در زاغمرز

خرید زمین از دیرباز تاکنون در بین جوامع امروزی صورت میگیرد و از جمله سرمایه گذاری های مطمئن و کم ریسک محسوب می شود. خرید زمین در زاغمرز همواره به دلیل نزدیکی به دریا و واقع بودن در شمال ایران از خاک حاصلخیز و آب و هوای دلنشینی برخوردار است. اگر شما نیز به دنبال انجام سرمایه گذاری بزرگ در  این روستا می باشید توصیه می شود حتما حتما با مشاوره املاک حرفه ای و معتبر منطقه مشورت نمایید تا هیچ گونه سوء تفاهم و اشتباهی در این راستا صورت میگیرد.

به دلیل افزایش ساخت و ساز و خرید و فروش املاک در شمال افراد سودجو سعی بر سوء استفاده از سایرین و خریداران دارند و در صورت عدم کسب اطلاعات بالا و دریافت راهنمایی های درست از مشاوره املاک سرشناس سرمایه گذاری نادرستی را انجام خواهید داد. در این شرایط علاوه اینکه صاحب هیچگونه ملکی نخواهید شد بلکه ضرر مالی بسیاری را از آن خود خواهید کرد.