پل های تاریخی جویبار در خطر تخریب!!

8 بهمن 1401
0 دیدگاه

در دنیای معماری و راه سازی ساخت پل ها از اهمیت بالایی برخوردار بوده که در طول تاریخ هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ ساختار دچار تغییر و تحول شده و به سمت مدرنیته شدن رفته است اما نباید از اهمیت پل های تاریخی و قدیمی که جز آثار تاریخی هر شهری محسوب میشود غافل شد چرا که اگر نبودن ارتباط بین شهرها میسر نمیشد و از لحاظ آثار ملی برای تاریخ دوستان حائز اهمیت است.در این مطلب به اطلاعاتی درباره 4پل  تاریخی جویبار میپردازیم که 3تای آن ها به ثبت ملی رسیده اند با ما همراه باشید.

پل خشتی جمعه بازار:

قدمت  پل خشتی جمعه بازار یا همان خشت پل را میتوان از دوران قاجار محاسبه کرد که در فاصله 5کیلومتری جویبار و بر روی رودخانه سیاه رود واقع شده است.این پل که دارای طول 20 متری و عرض7.5 متری میباشد از 5 طاق جناقی ساخته شده است که پایه های هر طاق در جهتی مخالف جریان آب قرار گرفته اند.

اگر حمایت و دلسوزی سازمان میراث فرهنگی نبود این پل قدیمی در اثر گذر زمان به نابودی میرسید که با دست به کار شدن این سازمان خشت پل بازسازی و پل دیگری برای رفت و آمد افراد در کنار این پل ساخته شد.

پل خشت جمعه بازار جویبار 468548546565463

پل آزان:

پل آزان هم همانند خشت پل از دوران قاجار به یادگار مانده که در روستای آزان ساخته شده است. این پل دارای 6 طاق میباشد که طاق میانی  نسبت به دیگر طاق ها در ارتفاع بیشتری با حدود 6 متر از سطح آب قرار گرفته است. این پل به علت قدیمی بودن و استفاده زیاد در خطر تخریب میباشد و با قدمت طولانی خود به ثبت آثار ملی رسیده است.

سیکا پل:

سیکاپل که بیشتر آن را به نام پل درویش محمدشاه میشناسند نیز اثری از دوران قاجار است که در روستای درویش محله که روستایی نزدیک به جویبار میباشد ساخته شده است و این پل هم همانند بقیه روی رودخانه سیاهرود قرار گرفته است. قدمت این پل تاریخی که به ثبت آثار ملی رسیده است را به200 سال تخمین میزنند و به این علت آن را پل درویش محمدشاه نامیده اند که این شخص از نوادگان علی بن حسین میباشد و مقبره آن در 300 متری این پل جای گرفته است. این پل هم همانند پل آزان نیازمند به کمک مسئولین برای بازسازی میباشد تا قبل آن که به طور کامل تخریب شود و در حال حاضر برای عبور و مرور روستاییان پل دیگری در کنار آن ساخته اند.

پل سیکاپل در جویبار 656358468541568

پل لاریم:

پل چوبی لاریم که قدمت تاریخی بالایی ندارد و به 50 سال میرسد با طولی حدود20 متر و ارتفاع 1.5 متر توانسته نسبت به چوبی بودن خود، استحکام بالایی از خود را به نمایش بگذارد و محلی باشد برای عبور ماشین های سبک و سنگین

نکته پایانی:

اگر قصد خرید ویلا در جویبار و یا روستاهای اطراف این پل ها را دارید نگرانی بابت رفت آمد خود نداشته باشید زیرا اگر این پل ها هم تخریب شوند پل های دیگری بعنوان جایگزین ساخته شده است که میتوانید با خیال راحت از آن ها عبور کنید.

ارسال دیدگاه