برای خواندن مطلب درباره ساری به ادامه صفحه برید ...

برای خواندن مطلب درباره ساری به ادامه صفحه برید ...

این شهر خوش آب و هوا یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای شمال پایتخت پیشین کشور‌ایران، مرکز استان مازندران و شهرستان ساری می باشد. این شهر پرجمعیت‌ترین و بزرگترین شهر استان مازندران و از اصلی ترین شهرهای  شمالی به‌شمار می‌رود.

همینطور یکی‌از کهن‌ترین شهرهای کشور‌ایران به حساب می‌آید. به مردم ، ساروی گفته می‌شود. شهر ساری واقع در کوهپایه‌های رشته کوه البرز دارنده دو منطقه دشتی و کوهپایه‌ای است و ارتفاع آن تا ۵۴ متر بالاتر از سطح دریا هست. آب و هوای شهر ساری در فصل‌تابستان معتدل و نمناک و در فصل‌زمستان نسبتاً سرد و مرطوب می باشد.

این شهر با برخورداری از کوه، جنگل و دریا معمولاً دارای آب‌وهوای معتدل و مرطوب می باشد. گرچه در مقایسه با بقیه شهرهای مازندران، این شهر هوای ملایم‌تری دارد، اما طبق آمار سال‌های اخیر، بارندگی در این شهر کم شدهاست .جمعیت غیربومی ساری کم می باشد.

ساری 28745103

تاریخچه ساری

پیشینه این شهر به دوران مس‌سنگی برمی‌گردد و جستجو‌های باستان‌شناسی انجام شده در ساری باعث کشف سفالهای ۶۰۰۰ ساله و ابزارهای سنگی شد. در زمان صفویان مورد توجه بیشتری قرار گرفت. در زمان قاجاریه، آقا محمد خان قاجار، بنیانگذار دودمان قاجار در نوروز سال ۱۱۵۱ شمسی در ساری مدعی سلطنت بر کشور ایران شد و این شهر را پایتخت خواند. ولی سرچشمه شکوفایی و توسعه وپیشرفت این شهر بعد از قاجاریان می باشد. نظام شهری نوین از زمان پهلوی شروع شد و این شهر از اولین شهرهای ایران می باشد که ساخت راه آهن سراسری کشور ایران در آنجا شروعش. بعد از پایان جنگ جهانی دوم پیشرفت ساری ادامه یافت و ساری کانون پذیرش جمعیت شد. این شهر دارالملک تاریخی مازندران می باشد.

این شهر به جهت قرار گرفتن در شاهراه مسیر ارتباطی شرق به مرکز ایران  اهمیت خاصی دارد. این شهر ازقسمت شمالی به دریای خزر و از قسمت جنوبی  به جنگل و رودخانه ختم می شود. همانند بقیه شهرهای شمالی، ساری از تولیدکنندگان مرکبات و یکی‌از قطب‌های تولید برنج و فراورده‌های دامی کشور می باشد. این شهر یکی‌از مهمترین مرکزهای توریسم و گردشگری کشور‌ایران محسوب می‌شود و و دارای مجموعه‌ای از جاذبه‌های توریسم می باشد. برج ساعت نماد ساری می باشد و بیشتراز ۹۰ سال عمر دارد. طبق گزارش مرکز آمار در فصل تابستان ۹۶، این شهر بعنوان او‌لین شهر برتر گردشگرپذیر کشور‌ایران با بیشتراز دو میلیون سفر تابستانی شناخته‌شد.

همینطور در عید نوروز ۹۵ ساری، به‌همراه رامسر شهرهای برتر توریسم کشور‌ایران شدند. موقعیت جغرافیایی و نزدیک با دریا ی خزر و کوه منجر به تنوع زندگی جانوری در ساری گردیده و مجموعه‌ای از جانوران کوهستانی، جنگلی، جلگه‌ای و همین‌طور پرندگان بومی مهاجر و آبزیان، موقعیتو شرایط زیستی متنوعی را به وجود آورده‌. پناهگاه حیات وحش سمسکنده، دشت ناز، دودانگه و چهاردانگه و منطقه حفاظت گردیده بولا در حومه این شهر واقع شدند.

از لحاظ اداری، ساری به سه منطقه شهری تقسیم می شود. بعنوان یک مرکز سیاسی و اداری، مهم‌ترین ارگانهای دولتی و قضایی مازندران در‌این شهر واقع شده است. این شهر دارای فرودگاه بین‌المللی دشت ناز می باشد که از پررفت‌وآمدترین فرودگاه‌ها در کشور‌ایران است. 13تیر روز ساری نامگذاری شده است. در‌این روز آرش کمانگیر پرتاب تیر معروف خویش را انجام داده  است که اکثری از منابع مانند ویس و رامین ساری را محل این اتفاق تاریخی می دانند.

ساری 854524140685

دوران باستان

موقعیت تپورها در قرن دوم پیش از میلاد، از شرق سپیدرود تا هیرکانیا استان مازندران قبل از اسلام تپورستان (به پهلوی: ) نامیده می شد که برگرفته از اسم قوم و قبیله تپوری (به یونانی: Τάπυροι) می باشد که بعداز اسلام قوم طبری نام گرفتند و سرزمینشان طبرستان نامیده شد. تپورستان در واقع ناحیه‌ای در غرب مازندران و شرق گیلان بود و این منطقه به کل مازندران اطلاق می شد به گفته واسیلی بارتلد تپوری‌ها در بخش جنوب شرقی ولایت سکونت داشتند و در قید اطاعت هخامنشیان درآمده بودند و آماردها مغلوب اسکندر مقدونی و بعد از آن که از اشکانیان شکست خوردند.

اشکانیان در قرن دوم ق. م آنان‌را در اطراف ری سکونت دادند و زمین های دیرین آماردها به تصرف تپوری‌ها درآمد و بطلمیوس در شرح دیلم یعنی بخش شرقی گیلان در ساحل دریای خزر تنها از تپوری‌ها اسم می برد. به گفته مجتبی مینوی قوم آمارد و قوم تپوری در مازندران زندگی می کردند و تپوری‌ها در منطقه کوهستانی مازندران و آماردها در منطقه جلگه‌ای مازندران زندگی می کردند. در سال ۱۷۶ ق. م فرهاد اول اشکانی قوم آمارد را به منطقه خوار کوچاند و تپوری‌ها تمام منطقه مازندران را فرو گرفتند و کل ولایت به نام وی تپورستان نامیده شد.

شهرهای آمل، چالوس، کلار، سعیدآباد و رویان بخشی از سرزمین قوم تپوری بودند. ویلیام اسمیت در فرهنگ لغت جغرافیای یونان و روم می‌نویسد: تپورها قومی بودند که محل سکونت آن ها در عصر‌های گوناگون تاریخ به نظر می رسد در امتداد بخش عظیمی از کشور از ارمنستان به سمت شرق تا آمودریا گسترش یافته بود. استرابون آن‌ها را در کنار دروازه‌های کاسپین و ری، در پارت و میان دربیک و هیرکانی و همراه با آماردی‌ها و بقیه عموم در امتداد سواحل جنوبی دریای مازندران قرار می دهد که آخرین بینش یعنی سکونت در امتداد سواحل جنوبی دریای مازندران بر اساس نظر کوینت کورس و دیونیسوس و پلینی هم هست.

بطلمیوس در جایی آنها‌را در زمره اقوام سرزمین ماد به حساب میاورد و در جایی دیگر آن ها را به مارگیانا نسبت می دهد. تپوری‌هایی که در پلینی و کوینت کورس به آن ها اشاره می‌کند شکی در آن وجود ندارد که منطقه کنونی طبرستان اسم خویش را از آنان گرفته‌می باشد. آلیان تعریف عجیبی از تپوری‌هایی که در ماد زندگی می‌کردند ارائه می دهد.

ساری 89423148537

عمارت تابستانی آقا محمد خان قاجار

از اواخر عصر ساسانیان تا اوایل صفویان شهر ساری پایتخت دو سلسله باوندیان و قارنوندیان بود. سلسله قارنوندیان در دوران هارون الرشید با مرگ مازیار برافتاد اما باوندیان تا ۷۵۰هجری در ساری و فریم حکومت می‌کردند که از لحاظ مدت زمان حکومت طولانی‌ترین سلسله  پادشاهی دنیا حتی از طولانیتر از سلسله‌های فراعنه در مصر می باشد. در همین سال حکومت جدید بنیان کیاهای جلال باوندیان را سرنگون کرد و در ساری ساکن شد؛ البته عموم از این شاهان زورگو راضی نبودند بنابرین مرعشیان و آنگاه صفویان به این شهر دست یافتند. شاهان صفوی به‌این شهر علاقه‌مند شدند و در زمانصفوی پایتخت تابستانی صفویان در فرح‌آبادِ ساری بود. در زمان قاجاریان نیز ساری  ابتدا بعنوان مرکز قاجاریان بود و بعد پایتخت به تهران انتقال پیدا کرد.

ساری 8745231037

بنیان و نامگذاری ساری

ساری از جمله شهرهای بسیار کهن کشور‌ایران می باشد. مبنی بر اکتشافاتی که در ناحیه نوده در جنوب ساری به عمل آمده، تکه سفالهایی دست ساز از زمان مس سنگی با پوشش قرمز‌رنگ و نقوش هندسی سیاه یا این که قهوه‌ای تیره، یک قطعه دور ریز تولید ابزار سنگی از جنس فلینت به رنگ کرم و سفال‌هایی از زمان مفرغ در طیف خاکستری تیره، سیاه و سنگ چین معماری شناسایی گردیده که نشانه از قدمت ۶ هزار ساله شهر ساری دارد.بنای این شهر مرکز استان مازندران را بر طبق نوشته حمدالله مستوفی و دیگر مورخان به تهمورث دیوبند از پادشاهان اساطیری کشور‌ایران، عده‌ای به فریدون شاه پیشدادی و برخی هم به توس پسر نوذر نسبت میدهند. ساری در قرن اول هجری به دست فرخان ابن دابویه بربری محله‌ای تجدید بناشده‌می باشد.

یک سری گمانه‌زنی غیر علمی دراین باره وجود دارد که عبارت می باشد از: یونانیان باستان آن را زادراکارتا، پایتخت تمدن هیرکانیا، بیان می‌نمایند،اشپیگل شرق‌شناس و نئونازیست آلمانی آورده که اسم ساری کنونی برگرفته از اسم قبیله سائورو بوده که قبل از اقوام آریایی به کشور‌ایران در شهر باستانی اسرم، که در حال حاضر نام دهی در ۱۰ کیلومتری ساری می باشد، معاش می‌کرده‌اند. از نظر ادوارد پولاک که اسم ساری دگرگونی واژگانی سادراکارتا می باشد، پزشک اسلامی نیز در کتاب خود نوشته که احتمال آنکه زادراکارتا از نام زردگرد، باشد نیز می باشد.در کتاب تاریخ باستان اسم سارو به معنای شهر زردرنگمی باشد؛ که عامل آن را وجود درختان گوناگون مرکبات خصوصاً نارنج و لیمو می باشد. همینطور بیان می‌نماید که احتمالاً زادراکارتا و سارو یکی می‌باشند. ظهیرالدین مرعشی نیز در کتاب «تاریخ طبرستان و رویان و مازندران» به  نوشته‌می باشد که فرخان بزرگ شهر ساری را به اسم فرزندش، سارویه ساخته‌ می باشد.

ساری 541231550

بهترین زمان سفر

یکی‌از معیارهای اصلی برای گردشگران پیش از مسافرت، توجه به شرایط آب‌وهوای مقصد می باشد. مسافرت به این شهر در زمان مناسب، لذت گشت‌وگذار در طبیعت  و بازدید از جاذبه‌های تماشایی آن را چند برابر می‌نماید. با توجه به اطلاعات فصل بهار و فصل پاییز، بهترین فصل سفر می‌باشند. در بهار، آب‌وهوای خوب در کنار بوی مرکبات و طبیعت سرزنده و با طراوت؛ تمام آن چیزی می باشد که علاقه‌مندان به طبیعت در سفر به شمال انتظار آن را می‌کشند. در پاییز مانند تکه‌ای از بهشت می باشد که هوای لطیف و طبیعت هزار رنگ آن، دل کندن از این دیار زیبا را برای مسافران بسیار دشوار می‌نماید. در فصول  گردشگر پیدا کردن محل اقامت مطلوب در ساری مقداری مشکل می باشد. خرید آپارتمان در ساری،خرید زمین در ساری، فروش ویلا در ساری، فروش زمین در ساری و خرید ویلا در ساری بیشتر بدلیل مسافرت در فصل های پاییز و بهار صورت می گیرد چون در این فصل ها ساری بسیار زیبا است و مجذوب آن می شوید.

ساری 86543215402

خرید ویلا در ساری

از جمله سرمایه گذاری هایی که در این شهر رونق پیدا کرده است خرید ویلا در ساری می باشد. به دلیل داشتن جاذبه های دیدنی و گردشگری بسیار در کنار امکانات رفاهی برای زندگی ،این شهر درحال توسعه می باشد. این شهر به دلیل داشتن ویلاهای متنوع و با قیمت های متفاوت بهترین گزینه برای سرمایه گذاری به حساب می آید. قیمت ویلا در ساری نسبت به سایر شهرها مناسب تر است و افرادی که به دنبال سرمایه گذاری هستند می توانند ساری را انتخاب کند.

ساری 08786931210

خرید زمین در ساری

معمولا با هدف ساخت ویلا و ساخت آپارتمان می توانید اقدام به خرید زمین در ساری نمایید. چالوس شهری در حال توسعه، به علاقمند به ساخت و ساز این اجازه را می دهد تا با اقدام به خرید زمین برای سرمایه گذاری و داشتن ویلا و آپارتمان مودر علاقه خود به سرمایه این کلان دست پیدا نماید. خرید زمین درواقع با شکست کمتری مواجه خواهد بود ، البته اگر ذهنیت قدرتمندی را برای سرمایه گذاری داشته باشید هرگز با شکست مواجه نخواهید شد.